Інформує Пенсійний фонд України
••• До Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї внесено зміни
••• Доповнено перелік осіб, яким у 2025 році пільги з оплати житлово-комунальних послуг надаватимуться залежно від доходу
••• Сім’ї пільговиків, які потрапили в полон або зникли безвісти, можуть отримати їх виплати
••• Топ-три питання про субсидії на тверде паливо
До Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї внесено зміни
Кабінет Міністрів України 20 грудня 2024 року ухвалив постанову №1467, якою змінено пункт 4 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для всіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №632 “Деякі питання виплати державної соціальної допомоги”.
Після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України 24 грудня 2024 року при обчисленні доходу домогосподарства, з урахуванням якого, зокрема, визначається право на житлову субсидію та пільгу та обчислюється їх розмір, враховуватиметься заробітна плата за мінусом не лише податку на доходи фізичних осіб, а й військового збору.
Доповнено перелік осіб, яким у 2025 році пільги з оплати житлово-комунальних послуг надаватимуться залежно від доходу
На виконання положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік” (пункт 7 Прикінцевих положень) 31 грудня 2024 року Урядом ухвалено постанову №1553, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №389 “Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї”.
Відповідно до ухвалених змін доповнено перелік осіб, яким у 2025 році пільги з оплати житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива будуть надаватись з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Пільги надаватимуться, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (4240 грн.), у 2025 році пільги також надаватимуться:
- реабілітованим особам, які стали особами з інвалідністю внаслідок репресій, або є пенсіонерами;
- особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорій 1 та 2;
- дружинам (чоловікам), опікунам дітей померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою;
- дружинам (чоловікам), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов’язана з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;
- звільненим з військової служби особам, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби;
- батькам і членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби;
- ветеранам військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції, податкової міліції, Бюро економічної безпеки, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби, служби цивільного захисту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації;
- вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції, податкової міліції, Бюро економічної безпеки, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби, служби цивільного захисту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації;
- колишнім неповнолітнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, створених фашистською Німеччиною та її союзниками в період Другої світової війни, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків;
- колишнім малолітнім в’язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин;
- депортованим особам, які досягли пенсійного віку або є особами з інвалідністю.
Важливо!
Зазначені зміни застосовуються для осіб, які звернуться за призначенням пільги з 1 січня 2025 року. Ті, кому пільги було призначено раніше, будуть отримувати їх до кінця опалювального сезону 2024-2025 років, тобто по 30 квітня 2025 року (включно).
Сім’ї пільговиків, які потрапили в полон або зникли безвісти, можуть отримати їх виплати
13 грудня 2024 року внесено зміни до порядку надання призначених пільг на оплату житлово-комунальних послуг (постанова Уряду від 13.12.2024 №1420 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо використання витягу з Єдиного державного реєстру ветеранів війни для отримання пільг деякими категоріями осіб”).
Ці зміни врегульовують питання, кому виплачують пільги на оплату житлово-комунальних послуг, якщо пільговик, інформацію про котрого було внесено до Реєстру осіб, які мають право на пільги, потрапив у полон держави-агресора або його визнали зниклим безвісти за особливих обставин.
Постанова передбачає можливість змінити одержувача призначених коштів на члена сім’ї пільговика.
Кошти пільг, належні пільговику, виплачуються за зверненням одного із членів його сім’ї, котрий фактично проживає в житловому приміщенні, за адресою якого надаються пільги.
Виплата здійснюється на підставі поданих документів: заяви (у довільній формі) та витягу з Єдиного державного реєстру ветеранів війни (витяг оформлюється відповідно до вимог пункту 15 Положення про Єдиний державний реєстр ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №700).
Подати документи можна:
- особисто – через сервісні центри Пенсійного фонду України, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центри надання адміністративних послуг;
- онлайн – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України;
- поштою – на адресу органу Пенсійного фонду України.
Перерахування коштів здійснюється з місяця, наступного за місяцем звернення члена сім’ї пільговика за виплатою, на його власний банківський рахунок.
Довідково
Механізм надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг врегульовано Порядком надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373.
Топ-три питання про субсидії на тверде паливо
Людям, які опалюють житлові приміщення виключно твердим паливом (не мають централізованого опалення, не використовують для опалення природний газ чи електричну енергію), законодавством передбачено можливість отримання житлової субсидії на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива.
Ми підготували добірку питань, які часто виникають у людей у зв’язку з цією виплатою.
Чи потрібна при призначенні субсидії на тверде паливо довідка про наявність в будинку пічного опалення?
Довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення при призначенні житлової субсидії надавати не потрібно. Інформація про наявність пічного опалення зазначається в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (файл docx).
У разі подання заяви на житлову субсидію за експериментальним проєктом зазначена інформація вказується у спрощеній формі заяви.
У жовтні 2024 року звертався за субсидією на тверде паливо й отримав її. Чи потрібно звертатися знову для отримання виплати у 2025 році?
Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням людини.
Водночас якщо житлова субсидія надається на тверде паливо та на житлово-комунальні послуги, то житлово-комунальні послуги розраховуються з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного календарного року (пункти 72-73 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848).
Тобто при зверненні в жовтні 2024 року субсидію на твердне паливо було розраховано та вже виплачено, а субсидію на оплату житлово-комунальних послуг розраховано до кінця 2024 року.
Щоб одержувати виплату у 2025 році, потрібно звернутися до органу Пенсійного фонду України з новою заявою та декларацією про доходи і витрати.
Як розраховується субсидія на тверде паливо?
Розрахунок житлової субсидії на придбання твердого пічного побутового палива здійснюється індивідуально для кожного домогосподарства як різниця між вартістю твердого пічного побутового палива на календарний рік (з урахуванням встановленої норми й граничного показника його вартості) та розміром обов’язкового відсотка плати домогосподарства за паливо, що обчислюється з урахуванням доходів членів домогосподарства.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №356 “Про встановлення мінімальних норм забезпечення населення твердим та рідким пічним побутовим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості для надання пільг і житлових субсидій” для надання житлових субсидій мінімальна річна норма забезпечення населення твердим паливом становить 2 тони на домогосподарство на рік, а граничний показник вартості твердого палива у 2025 році – 4 187,97 грн. за 1 тону.