Інформує Пенсійний фонд України
••• Мій страховий стаж дає право вийти на пенсію за віком у 63 роки. З якого часу мені призначать пенсію, якщо подам заяву через півтора місяця після досягнення 63 років?
••• Перебування за кордоном та отримання житлової субсидії: топ-3 актуальних питань
••• Про які обставини отримувач житлової субсидії має повідомляти Пенсійний фонд України?
••• Як сформувати витяг з електронної трудової книжки онлайн?
Мій страховий стаж дає право вийти на пенсію за віком у 63 роки. З якого часу мені призначать пенсію, якщо подам заяву через півтора місяця після досягнення 63 років?
Право на пенсію за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років. Вік виходу на пенсію визначає набутий особою страховий стаж (стаття 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”).
Так, при досягненні у 2024 році 63 років на пенсію за віком можуть вийти люди, які мають не менш як 21 рік страхового стажу.
За загальним правилом, пенсія призначається з дня звернення за нею.
Якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців із дня досягнення особою пенсійного віку (в тому числі віку 63 роки), пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Перебування за кордоном та отримання житлової субсидії: топ-3 актуальних питань
Сьогодні чимало українців змушені рятуватися від війни за кордоном. Як у такому випадку призначається / виплачується житлова субсидія? Пропонуємо відповіді на актуальні питання.
- Член домогосподарства перебуває за кордоном понад 60 днів, чи буде призначено такому домогосподарству житлову субсидію?
При зверненні за призначенням житлової субсидії заявник зазначає, що один з членів домогосподарства на час подання заяви перебуває за кордоном понад 60 днів. Така особа для обрахунку субсидії до складу домогосподарства не включається. Тож соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування на нього не розраховуються і доходи під час призначення житлової субсидії не враховуються.
Таким чином, житлова субсидія призначається домогосподарству без врахування особи, яка перебуває за кордоном понад 60 днів.
Водночас якщо особи, які звернулися за призначенням субсидії, та не повідомили орган Пенсійного фонду України про перебування будь-кого з членів домогосподарства за кордоном понад 60 днів, а субсидію обчислено з урахуванням цієї людини (і норми та нормативи розраховано, і доходи враховано), то виплата житлової субсидії припиняється, а надміру виплачені кошти повертаються одержувачем.
- Чи повинен одержувач житлової субсидії повідомляти про виїзд члена домогосподарства за кордон?
Одержувач житлової субсидії протягом 30 днів має повідомити Пенсійний фонд України про факт, який вливає на призначення житлової субсидії, у тому числі про перебування за кордоном особи зі складу домогосподарства або члена сім’ї особи зі складу домогосподарства сукупно понад 60 днів у періоді, на який призначено субсидію (наприклад, з 01.05.2024 до 30.04.2025 – у разі автоматичного призначення або з місяця звернення особи до 30.04.2025).
Отримувачі субсидій на територіях адміністративно-територіальних одиниць Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та міста Києва мають обов’язок поінформувати про перебування члена домогосподарства, який перебуває за кордоном понад 60 днів, протягом місяця після припинення (скасування) воєнного стану в Україні (пункт 90 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”).
- Які наслідки можуть бути для одержувача житлової субсидії, якщо він вчасно не повідомив про перебування члена домогосподарства за кордоном?
У разі виявлення органом Пенсійного фонду України факту перебування члена домогосподарства за кордоном у період отримання житлової субсидії, тим домогосподарствам, які мали обов’язок повідомити про такий факт (тобто за виключенням мешканців вищезазначених адміністративно-територіальних одиниць), виплата житлової субсидії припиняється.
У такому випадку житлову субсидію домогосподарству може бути призначено за новим зверненням з початку опалювального або неопалювального сезону.
Про які обставини отримувач житлової субсидії має повідомляти Пенсійний фонд України?
Громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів з моменту виникнення обставин, які впливають на призначення субсидії, зобов’язаний поінформувати про це орган Пенсійного фонду України (пункт 90 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”).
Такими обставинами є:
- зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні членів домогосподарства, їх соціального статусу, зміни у складі сім’ї членів домогосподарства;
- зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
- зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку;
- перебування за кордоном особи із складу домогосподарства або члена сім’ї особи із складу домогосподарства сукупно більш як 60 днів;
- здійснення одноразової покупки на суму понад 50 тисяч гривень, а також придбання або набуття права власності на майно, вартість якого перевищує 50 тисяч гривень;
- набуття права власності на транспортні засоби (крім мопеда і причепа);
- здійснення операцій із купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тисяч гривень (варто зазначити, що ці операції сумуються, тобто йдеться не про одноразову купівлю, а про всі операції в загальній сумі 50 тисяч гривень протягом 12 місяців);
- отримання громадянином, якому призначено житлову субсидію, або членом його сім’ї одноразово доходу в сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (крім цільової благодійної допомоги; страхових виплат на медичну та соціальну допомогу; спадщини у вигляді нерухомого майна або основної його частини; гранту або стипендії на навчання);
- відкриття депозитного банківського рахунку на загальну суму, що перевищує 100 тисяч гривень, або придбання облігацій внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тисяч гривень;
- настання умов, за яких втрачається право на отримання субсидії на понаднормову площу житла (призначення житлових субсидій на понаднормову площу житла переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім’ї члена домогосподарства, працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів).
Довідково!
Отримувачі субсидій на територіях адміністративно-територіальних одиниць Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та міста Києва мають обов’язок поінформувати про перебування члена домогосподарства, який перебуває за кордоном понад 60 днів, протягом місяця після припинення (скасування) воєнного стану в Україні.
Як сформувати витяг з електронної трудової книжки онлайн?
З 10 червня 2021 року в Україні офіційно діють електронні трудові книжки – цифрові аналоги паперових трудових книжок. Електронна трудова книжка удосконалила облік трудової діяльності українців, зменшила паперовий документообіг та пов’язані з цим ризики втрати чи пошкодження документів, а також надала можливість звірити свій стаж, у тому числі набутий до 01.01.2004.
Дані з електронної трудової книжки можна використати для підтвердження досвіду роботи під час працевлаштування. Для цього в онлайн-режимі потрібно сформувати витяг з електронної трудової книжки, скориставшись вебпорталом електронних послуг Пенсійного фонду України.
Алгоритм дій:
- Увійдіть на вебпортал Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua
- Авторизуйтеся зручним для себе способом – за допомогою (КЕП) або банківської картки ID.GOV.UA.
- Оберіть в розділі «Комунікації з ПФУ» пункт «Запит на отримання електронних документів».
- Оберіть необхідний тип звернення з переліку – «Витяг з ЕТК».
- Поля запиту заповнюються автоматично. У разі відсутності, зазначте номер телефону та обов’язково заповніть клітинку біля пункту «Я даю згоду на передачу та обробку моїх персональних даних» та натисніть «Відправити до ПФУ».
Після відправки запиту натисніть «ОК».
- Документ формується декілька хвилин. Перевірити результат опрацювання запиту можна в розділі «Мої звернення». Натисніть на піктограму стрілочки вниз, щоб розгорнути вкладку.
- В розгорнутому полі завантажте файл документа в форматі .pdf.
- Відкрийте файл та ознайомтеся з даними витягу з вашої електронної трудової книжки.
Цікаво!
Усі сформовані в системі діяльності Пенсійного фонду України довідки зберігаються та є доступними в мобільному застосунку «Пенсійний фонд України».